نانشنامه: تفاوت بین نسخه‌ها

۶۸۸ بایت اضافه‌شده ،  ‏۷ مهٔ ۲۰۰۸، ساعت ۱۱:۱۶
بدون خلاصه ویرایش
نانشنامه بزرگ ترین دایرة المعارف علمی فرهنگی هنری اقتصادی سیاسی و فلسفی جهان است که به [[خیلی]] زبان ها منتشر می شود. جدیدترین ویراست این دایرة المعارف به یکصد و بیست و سه و نیم جلد بالغ می شود و هم چنان در حال گسترش می باشد. بنیانگذار این اثر عظیم [[تنسيويتني تاكسيدوهوستون]] به نمایندگی از طرف [[چامليخشايارشا]] (ساکن پاریس كوچه شانزه ليزه تقاطع سينگافور شماره اشت) بوده است و در حال حاضر بیش از چند صد هزار نویسنده و ویراستار در آن مشغول به کار(خرابكاري) هستند.
 
== تاریخچه و تبارشناسی==
اولین نسخه نانشنامه در سال 37586943 قبل از میلاد [[مسیحنوح]] و تقریبا دو روز و نصفی قبل از خلقت حضرت [[آدم]] تدوین شد. این نسخه که دارای سه هزار و هفتصد جلد بود کاملترین نسخه تدوین شده نانشنامه است که در چاپخانه [[میرزا اسماعیل بزاربزاز]](معروف به كلفت النُشَرا) در [[تبریز]](يا به روايتي حوالي قزوين) به چاپ رسید و [[تیراژ]] آن هم حدود سیزده میلیارد و هفتصد و بیست ملیون (و سيصد و نود و هشت هزار متر مكعب)نسخه بود.
این نانشنامه هیچ [[نویسنده]] ای نداشت و کلیه مطالب آن کاملا صحیح و فارغ از هر گونه غلط علمی و دیکته ای بود.
پس از گذشت یازده هزار و نيم سال میرزا اسماعیل بزاز (مشهور به كلفت النشراء)تصمیم گرفت که نسخه کاملتری از این نانشنامه چاپ کند و در نتیجه چهارصد و نوزده میلیون نفر از عالمان(و نالمان) جهان را گرد آورد(چون در گرد جا نميشدند آنها را دراز نمود) تا تمامی دانش بشری و الهی را گردآوری کرده و به صورت نسخه تکمیلی این نانشنامه چاپ کند(اما نشد كه نشد). نتیجه این امر، ویرایش دوم نانشنامه در سه خط و نیم بود(به روايتي سه كلمه و نصفي) که کل دانش بشری را در آن زمان شامل می شد و کاملترین نسخه ای است که بعد از نسخه اول هرگز به چاپ رسیدهنرسیده است. این نسخه تنها به زبان [[فارسی]] (بعده ها به زبانهاي بابليايي آشورياني دارابي گلابي هلو...)چاپ شدنشد و به دلیل عمق خلاصه نویسی صورت گرفته در آن که ناشی از توانایی های زبان فارسی بود، هرکز به هیچ زبان دیگری (غير از زبانهاي ياد شده)ترجمه نشد. تلاش خاندان [[بومارت]] (معروف به شومپرتها)از پیشکاران پادشاهان [[فرانسه]](قصتن دندينه) بعد از کار شبانه روزی هفده نسل از پسران ارشد این خاندان برای ترجمه این نسخه از کتاب پس از هفتصد و بیست سال به هیچ کجا نیانجامید.كه نيانماليد!!!
 
[[ar:اللاموسوعة]]
۳

ویرایش